לוח אירועים
דלג על לוח אירועים

אירועי היום

דובון הקורים

דובון הקורים

 

דובון הקורים הוא חרק מסדרת הפרפראים המוכר לציבור הרחב בעיקר בשל זחליו השעירים.

השם "דובון הקורים" מרמז על מראם השעיר של הזחלים דמויי הדובון ותכונת טוויית הקורים המאפיינת אותם.

תפוצתם משתרעת בכל אזורי הארץ.

מהלך גלגול: הבוגרים פעילים בתחילת הסתיו (חודשים אוקטובר עד דצמבר). הנקבות מטילות ביצים קטנטנות על עלים ועל הקרקע. זחלי דובון הקורים הראשונים בוקעים כבר בחודש דצמבר ומתקבצים תחת קורים לבנים שהם טווים. בשלבים המוקדמים צבע שערותיהם שחור. הם ניזונים מעשבים וצמחים שונים, מתנשלים וגדלים. ככל שהם גדלים כך צבע שערותיהם משתנה משחור לאדום-חום. בשלב מסוים, הם עוזבים את המטווה ומתפזרים בשטח במהלך היום.  מגע עם הזחלים בשלב זה עלול לגרום לעיתים לגירוי בעור ובעיניים בבני אדם ופגיעה בריריות בכלבים.

מומלץ בתקופה זו להימנע ממגע עם זחלי דובון הקורים ולהרחיק כלבים/ילדים קטנים ממוקדים בחורשות ושטחים בהם קיימת נוכחות מאסיבית שלהם. במקומות רגישים, כדוגמת גני משחקים, פינות ישיבה, ניתן לבצע הדברה נקודתית.

 

בסביבות חודש מרץ-אפריל כאשר גודל הזחלים מגיע לכדי 30 מ"מ הם חודרים לאדמה ומתגלמים.

 

רבים מתבלבלים בין זחלי דובון הקורים לזחלי טוואי התהלוכה של האורן (תהלוכן האורן), אשר גם הוא טווה קורים וגם לו שערות צורבות ומסוכנות אף יותר. קיימים הבדלים מורפולוגיים בין שני המינים, אך ההבדל המשמעותי הוא סביבת החיים. את זחלי דובון הקורים ניתן לראות על משטחי עשב וצמחים שונים ואילו זחלי טוואי התהלוכה חיים על מחטי האורן. רק לקראת התגלמותם יורדים זחלי טוואי התהלוכה מענפי הארץ וחודרים לקרקע לצורך התגלמות.     

 

עבור לתוכן העמוד